Akár 414 párt is indulhat az április 8-i országgyűlési képviselőválasztáson, de nyilvánvalóan csupán töredékük lesz képes végül mandátumot is szerezni. Habár az állami támogatásokat némileg megszigorították a közelmúltban, a Nemzeti Választási Iroda legutóbbi adatai szerint 58 formáció már bejelentkezett a megmérettetésre. Túlzás nélkül lehet állítani, hogy akad közöttük néhány egészen elképesztő alakulat is.
Kezdjük talán azokkal, akiknek szinte híre-hamva sincs a bejelentésen kívül. A Hátrányos Helyzetűek Pártja például olyannyira hű a nevéhez, hogy még az interneten sincsen semmiféle nyoma, hasonlóan a Kell az Összefogás Párthoz, ami nem azonos a Szepessy Zsolt-féle Összefogás Párttal. A legrosszabbul persze a Közösen Egymásért Demokratikus Néppárt járt, mert az ő jelentkezésüket elutasította az NVI. Sötét lóként szerepel az Európai Roma Keresztények Jobblétéért Demokratikus Párt, amely nevéből adódóan bizonyára egy szűkebb csoport érdekeit hivatott képviselni, ám erre némileg árnyékot vet, hogy 2014-ben ezt az alakulatot büntették a hatóságok választási hanyagságuk miatt. De messze nem ők a legfurcsábbak. A választáson indulni szándékozó pártokból szemezgettünk…
(a kép forrása: hirtv.hu)
Szövetség a Szent Korona Országáért Konzervatív Párt
A 2014-ben feltűnt, Szigeti Sándor által elnökölt alakulat programjának első pontja a trianoni diktátum megdöntése, de fontosnak tartják a történelmi alkotmány és az ország szuverenitásának visszaállítását is, sok egyéb elképzelés mellett. Legfőbb szövetségesüknek a magyar republikánusokat és a radikálisokat jelölték meg internetes oldalukon, ahol számos információt lehet megtudni róluk. Ez már eredmény, mivel sok párt még a világhálón sincs jelen, nemhogy jelöltje lenne. Mondjuk,, 2014-ben nekik sem volt egyetlen egy sem, a valasztas.hu adatai szerint nem is indultak.
Ők is újak, hiszen 2016 végén álltak össze, noha a pártelnök Száva Vince korábban már szerepelt egy másik formációval is, nem sok sikerrel. Kétségtelen, hogy most is sokáig kell keresgélni, hogy bármit találjon róluk az ember, de egy igencsak eldugott helyen lévő forrásból annyit azért meg lehet tudni, hogy céljuk a magyarországi nemzeti, etnikai és nemzetiségi identitásukat vállaló emberek gazdasági, kulturális, szociális, etnikai értékeinek megerősítése, a hagyományok megőrzése, a nemzetiségi nyelvek ápolása, értékeinek megismertetése, a közhatalom gyakorlásban való aktív részvétel szándékával. A kisebbségek érdekképviselete, így a nők politikai önérvényesítésének és érvényesülésének elősegítése is. Majd meglátjuk, hogy ez mire lesz elég.
A párt 2016 júniusában indult Hajósról, így most mérettetheti meg magát először. Internetes oldaluk visszautal arra a Magyar Frontra, melyről az antifasiszta ellenállás juthat az eszünkbe. Az Új Magyar Front, keresztény, nemzetben gondolkodó, modern, jobb-közép irányt képviselő, valódi rendszerváltó, megfelelően konzervatív, polgári mozgalom kíván lenni. Egy a hazánkat és a népünket szerető, boldog, magyar társadalom létrehozása a célja, ahol a közhatalmat tisztességes, becsületes, alázatos és önzetlen politikusok gyakorolják – olvasható többek között Szabadi István, az Új Magyar Front elnökének közleményében, melyet a párt alakulását követő tájékoztatón tett közzé. Mindemellett megfogalmazta azt is, hogy 2018-ban sok regnáló politikusnak fognak fejfájást okozni. Érdeklődve szemléljük majd a hátralévő szűk 2 és fél hónapban.
Szabadi István a párt sajtótájékoztatóján
(A kép forrása: halasinfo.hu)
Élhetőbb, Boldog Magyarországért Párt
Tipikus sötét ló. A fellelhető adatmorzsák alapján valamikor 2017 és 2018 fordulóján jegyezték be a pártot, mást azonban nemigen lehet tudni róluk még akkor sem, ha valóban mindenki egy boldog, élhető országban akar lakni, így a cél speciel valóban tökéletes. A megvalósítás már egészen más lapra tartozik, különös tekintettel arra, hogy információ híján nehéz érdemi döntést hozni ügyükben.
Nem egyszerű eset. Videójukban Pászti-Tóth Erzsébet elnök gyakorlatilag kijelenti, hogy nem törnek törvényhozó hatalomra, viszont a választásra bejelentkeztek. Ezt a paradoxont internetes oldaluk egyéb megnyilvánulásaiban sem sikerült feltörni annak ellenére sem, hogy a pártvezetőről videós bemutatkozást is láthattunk. Az igaz, hogy a közel 50 oldalas kiskáté elolvasására már nem vállalkoztam.
(a kép forrása: youtube.com)
Fiatalok és Idősek Társadalmi Integrációja Párt
A pártnév elég széleskörű összefogást jelöl meg, ennek azonban bővebb mögöttes tartalmát sehol sem fedeztem fel, csupán a Nemzeti Választási Iroda őrzi a formáció nevét és indulási szándékát. Reménykedjünk benne, hogy a hátralévő időszakban több korszakalkotó ötlet is születik majd integrációs témákban, s ezt nem fogják eltitkolni az urnanyitásig.
Ez viszont bravúros névválasztás – menni mindenki szokott, kivétel nemigen akad. De ennyiben ki is merült, mert a formációnak sikerült szinte tökéletesen elbújni a vizslató szemek elől. Ezt még megtehetik április 8-ig, de azért aznap már villantani kellene valamit, amennyiben az indulás nem csupán kósza ötlet, hanem konkrét terv is volt.
A pártot egy éve, 2017 februárjában jegyeztette be Schiller László elnök. Igen, valóban ugyanaz a Schiller, aki az alakulat oldalán látható bemutatkozójában maga is egyértelműsíti: "Politikával 2002 óta foglalkozom. Az Új Baloldal elnökeként és később a Szociáldemokrata Párt egyik vezetőjeként volt alkalmam tapasztalatot szerezni ezen a téren." Ezek szerint a harmadik próbálkozás hozta meg a helyes irányt, s ezt jelképezheti a párt neve, melyben megtalálhatjuk a politikai tengerben a helyes utat.
Schiller László egy pártrendezvényen
(a kép forrása: iranytupart.hu)
A Facebook-on megtalálható szervezetnek úgy tűnik, hogy a sajátos nevelésű gyermekek témakörében lennének megvalósítandó elképzelései, legalábbis ezt boncolgatják viszonylag hosszú bejegyzésükben. Amit egyébként januárban posztoltak, tehát nem tekintenek vissza hosszú múltra. A választásra viszont bejelentkeztek, azaz alkalmasint lehet majd folytatás is.
Változást Akaró Szavazók Pártja
Nős, ők nem kukoricáznak, szinte azonnal belecsaptak a lecsóba. Mintegy 50 pártnak küldtek levelet nemrégiben azzal a céllal, hogy együtt harcoljanak a hatalom ellen. A végkövetkeztetés még nem teljesen világos, mindenesetre egy távolról sem teljes körű vitanap már létrejött. A párt elnöke, dr. Katona Andrea, egy időben az Országos Széchenyi Könyvtár főigazgatója, jelenleg főiskolai docens vezette a legutóbbi, 2017. szeptemberi egyeztetést, mely több-kevesebb sikerrel zárult internetes oldaluk hírei szerint. Sok párttal ellentétben viszont van egy komoly, igen részletes elképzeléshalmazuk is, amely a 365 napos program nevet viseli.
Katona Andrea pártelnök
(a kép forrása: youtube.com)
Minden bizonnyal a legfiatalabb elnök – Székely Zoltánné 1991-ben született – irányította párt 2016-ban egy baráti beszélgetés nyomán született meg. A párt honlapján ez áll: „2016 őszén összeült a baráti társaságunk, és a beszélgetés közben jött szóba egy politikai párt megalapításának és létrehozásának gondolata. Ennek eredményeképpen közös megegyezéssel megalapítottuk a Végső Esély Pártot. Az alapítás 2017. március.18. – án valósult meg egy alakuló gyűlés által. Az alapítók létszámát tekintve 10 főből áll, melyből 6 Nő és 4 Férfi alapító van. A felügyelő bizottságot 4 Nő és 1 Férfi alkotja. Nagy hangsúlyt fektetünk a valódi problémákra, és azok megoldására.” Ugyanitt olvasni azt is, hogy tőlük leginkább a faktoring cégeknek van félnivalójuk, azokat szeretnék felszámolni.
Mielőtt bárki a szívéhez kapna, a formációnak semmi köze Rákosi Mátyáshoz, sőt az ugyanilyen nevű, 2011-ben megszűnt párthoz sem, hiszen ők tavaly bontották ki szárnyaikat. Rögtön azzal kezdték, hogy újsághirdetésben kerestek képviselőjelölteket, s azt a hírek szerint mérsékelt sikerrel tették – ezt nyilatkozta tavaly év végén Rigó István elnök. Ő sem mindennapi figura, mert jogászdiplomája ellenére külföldön kamionozott, manapság is fuvarozásból és mezőgazdaságból él. Az, hogy a politikához mennyire konyít, majd április 8-án eldől.
Korrupció Nélküli Magyarországért Párt
A korrupció bűncselekmény – ezzel a ténnyel nyit a párt honlapja. majd így folytatja: egy 12 főből álló elszánt kis csapat vagyunk. A formációnak nevet adó pejoratív szó nagyon sok helyen fordul elő írásaikban, a program résznél azonban a „Hamarosan” felirat tündököl, a vezetőségről pedig semmit sem tudni. Lehet, hogy ezzel még várnak, majd igyekszem résen lenni.
Nos, ez egy igazi kuriózum. Némi kutatás után az derült ki, hogy a pártot minden bizonnyal Nótár Zoltán igrici uborkatermelő ötölte ki, aki adatlapja szerint az Országos Roma Önkormányzat tagja. Nem kevesebb célt tűztek ki, mint azt, hogy 18 ezer milliárd forint! ellopott pénzt szereznek vissza a demokratikus baloldallal összefogva. Nótár a Facebook-on mostanában igen aktív, live-közvetítése igazi csemege, legalábbis azoknak, akik élnek-halnak a „Legyen tánc”-jellegű választási érdekességekért…
Nótár Zoltán élő közvetítése közben
(forrás: Nótár Zoltán Facebook-oldala)
Hamarosan indulunk… ez áll a korábban az MDF-ben feltűnt és Kőszegen képviselőként is működő Racker Béla gründolta párt oldalán. Nemrégiben azzal villantottak nagyot, hogy a jelöltállítás utolsó napján a hódmezővásárhelyi időközi polgármester-választáson mutattak fel egy aspiránst, de Fehérné Horváth Katalinnak csupán 178 érvényes ajánlást sikerült összevadászni a szükséges 300 helyett, s így már a startnál elbukott. Sőt, hiányzó ívei miatt még ő fizethet majd 40 ezer forintot. A pártnak a Facebook-on jelenleg 84 követője van, ami nem túl jó előjel április 8-ra, ráadásul a képet még az is árnyalja, hogy Racker 2014-ben a bizniszpártként elhíresült Új Magyarország Párt jelöltje volt, s végül be kellett érnie 0,06 %-os eredménnyel, azaz 42.586 emberből összesen 25-en voksoltak rá.
Racker Béla 2014-ben
Érdemes tudni, hogy a 2014-es választások után némileg szigorúbb lett az állami támogatások rendszere, ugyanakkor az érvényben maradt, hogy 27 egyéni jelölt elindításával, azaz 13.500 aláírás összegyűjtésével már országos lista állítható. 53 jelöltig 149 millió forint jár a pártnak, 54 és 79 között 298,5, 80 és 105 között 447,75, 106 jelöltnél pedig 579 millió. Az Országgyűlés 2017 novemberében döntött arról, hogy annak a pártnak, amely 1 százalékot sem ér el az országgyűlési választáson, vissza kell fizetnie a kampányra kapott állami támogatást – mégpedig az érintett párt vezetőtestületének vagyonából. 2014-ben 14 olyan párt is volt, aki – bár országos listát állított – de az 1 százalékos eredményt sem érte el.