Tóbiás József MSZP pártigazgató: „Megkérdezhetem, hogy mi a szakmája… ami, ami…. tehát, hogy mi a civil szakmája?” Márki-Zay Péter polgármester: „Választási szakértő.” Tóbiás József: „Ja, hogy azzá vált? Akkor rendben van.” Márki-Zay Péter: Csak vicceltem.”
Márki-Zay Péter az általa összehozott rendszervaltas2018.hu oldalon 106 esélyes ellenzéki aspiránst jelölt ki Magyarország számára. Tizenöt nyert, de úgy, hogy ebből kilencben már eddig is a baloldal adta a képviselőt. Tehát eltalált hat újat. A 106-ból. Ezek szerint tényleg viccelt.
A választási eredmények ismeretében talán kár lenne azon vitatkozni, hogy a különböző, taktikai, okos és befogott orral, elvtelenül végrehajtott szavazásra buzdító internetes oldalak milyen sikereket könyvelhetnek el, mert nyilván igen csekélyeket. Közülük is kiemelkedik a fél – vagy inkább egész – Magyarországot végigturnézó Márki-Zay Péter site-ja, ahol kézrátétellel, mintegy prófétaként bökött rá politikusokra, kikiáltva őket a haza megmentőjének. Nos, ebbéli munkálkodása nem hozta meg a gyümölcsét, hiszen a Fidesz-KDNP jelöltjei a 106-ból 91 választókerületet megnyertek, s ebből 52-őt úgy, hogy abszolút többséget szereztek, azaz egyedül több szavazatot kaptak, mint az ellenük indulók összesen. Márki-Zay Péter természetesen ezekben a választókerületekben is mutatott be általa esélyesnek ítélt jelölteket – amint látjuk, hangyányi sikerrel.
Márki-Zay Péter és családja szavazás közben
Kecskeméten például úgy vélte, hogy ott Vágó Gábor (LMP) a favorit. Ezzel szemben csupán 9,40 százalékot kapott, ami a harmadik helyre volt elég, a városban 55,47 %-kal Salacz László (Fidesz-KDNP) lett honatya. Mindezt úgy, hogy az esélytelennek ítélt jobbikos Lejer Zoltán 25,72 százalékon végzett. A település másik körzetében Márki-Zay Péter az MSZP-s Király Józsefre mutatott rá. Mindez 16,42 százalékot ért, vele szemben Radics Tivadar (Jobbik) 19,45 százalékot kapott. Azonban ez nem zavarta meg a fideszes Zombor Gábort abban, hogy 53,62 % arányban elvigye az első helyet. Bács-Kiskunban még egy helyen – Baján – ment félre az elemzés, hiszen a vásárhelyi polgármester az MSZP-s Hajdú Miklósra álmodta meg a körzetet. Ő harmadik lett, a jobbikos Grünfelder Zoltán (18,47 %) viszont megelőzte, nem beszélve Zsigó Róbertről (Fidesz-KDNP), aki 55,43 százalékkal nyert.
Márki-Zay Békés megyében, Gyulán is igencsak mellényúlt. Az általa favorizált MSZP-s Pluhár László a harmadik helyig jutott, hiszen Dévényi-Dabrowsky Géza (Jobbik) 22,44 százalékkal simán megverte. Őket pedig Kovács József (Fidesz-KDNP), aki abszolút többséget szerzett – 51,49 százalékkal.
Fejér megyében, egészen pontosan Bicskén, Márki-Zay Péter azt gondolta, hogy Szilágyi László (MSZP) hordozza az ellenzéki lángot. Hamar kialudt, mert még a második helyre lépő Varga László Béla (Jobbik) is rávert közel 10 százalékot, s végül 23,15-öt hozott. A körzetet viszont a fideszes Tessely Zoltán húzta be 53,53 százalékkal.
A vásárhelyi polgármesternek Győr-Moson-Sopron megyében semmi nem jött be, a Fidesz-KDNP jelöltjei mind az 5 választókerületet elvitték úgy, hogy egyedül több szavazatot kaptak, mint ellenfeleik összesen. Győrben például Márki-Zay kedvence csupán 12,85 százalékot gyűjtött – Greguss András (MSZP) – míg a jobbikos Menyhárt Miklós 21-et, így ő lett a második. Kara Ákos (Fidesz-KDNP) eredménye 58,36 %. Sopronban sem sikerült a Márki-Zay-i taktika, hiszen ő úgy gondolta, hogy Póczik Roland (MSZP) az esélyes, de rá csupán a megjelentek 16,64 %-a voksolt, míg Brenner Kolomanra (Jobbik) 18,07 százalék. Ez nem tántorította el Nagy Istvánt (Fidesz-KDNP) attól, hogy ő viszont 55 százalékot gyűjtsön be.
Pest megyében sem értettek egyet a vásárhelyi polgármesterrel. Az általa esélyesnek kikiáltott Matkovich Ilona (LMP) 18,52 %-kal a harmadik lett, még a jobbikos Fehér Zsolt (23,87 %) is jobban teljesített. A váci kerületben Rétvári Bence (Fidesz-KDNP) győzött 51,91 százalékkal.
A jóslat a Vas megyei Sárváron is totális csődöt mondott. Hiába volt Márki-Zay szerint a szocialista Horváth Attila a reménység, csak 13,52 százalékot kapott, míg a jobbikos Rába Kálmán 18,1-et. Itt óriási fölénnyel, a voksok 62,2 százalékával nyert a fideszes Ágh Péter, aki egyébként a legnagyobb arányú győzelmet aratta az egész országban.
A hódmezővásárhelyi polgármester Zala megyét is benézte. Nem kicsit. Nagyon. Zalaegerszegen ugyanis a fideszes Vígh László 53,85, Benke Richárd (Jobbik) 21,28, míg Góra Balázs (MSZP) 15,3 százalékot szerzett. S mit gondolnak, itt kit tartott esélyes jelöltnek? A harmadik helyen landoló Góra Balázst.
Az igazsághoz hozzátartozik az is, hogy a rendszervaltas2018.hu oldalon a végül valóban az ellenzék által megnyert 15 választókerületben mindenhol az nyert, akit a vásárhelyi polgármester is esélyesnek ítélt. A képet azonban erősen árnyalja, hogy ebből a 15-ből 9-ben eddig is az ellenzék birtokolta az egyéni mandátumot, közülük 7-en a búcsúzó Parlamentnek is tagjai voltak. Így összességében a 106 egyéni választókerületből Márki-Zay Péter hat olyan aspiránst tud felmutatni, akit újként harangozott be és tényleg nyertek is. Ami azért a 106-ból – valljuk be – nem túl sok.
A rendszervaltas2018.hu összehozása mellett érdemes végigjárni a polgármesteri turné néhány állomását is és az ott elért eredményeket. Járt például Gödöllőn, Szentesen, Pitvaroson, Jászberényben, Siófokon, Veszprémben és Pécsen. Az arány: 6 vereség és 1 siker, ez utóbbi orrhosszal, de olyannyira, hogy ez a legkisebb arányú győzelem az egész országban.
S mielőtt elfelejtenénk a Csongrád megyei 4. választókerületet, ami Hódmezővásárhelyt is magába foglalja. Itt Márki-Zay szerint mindenkinek a jobbikos Kiss Attilára kellett (volna) szavaznia. A lelkiismerettel és elvekkel szemben álló taktikai, befogott orrú szavazás az adatok ismeretében saját háza táján is elbukott, Lázár János egyedül több szavazatot kapott, mint ellenfelei összesen, hiszen rá 28.846-an, míg a többi 9 jelöltre összesen 26.712-en voksoltak. Ami ugyebár azt jelenti, hogy akárki lépett volna vissza, a lényegen semmit sem változtat.
Dombi-Kiss László, Márki-Zay Péter és Kis Andrea a választás estéjén
Éppen ezért Márki-Zay Péter önmagával került ellentmondásba, hiszen az urnazárás után megejtett beszédében inkompetensnek és alkalmatlannak nevezte az ellenzéki pártokat, - miközben a jobbján Dombi-Kiss László helyi Jobbik-elnök, míg a balján Kis Andrea, az MSZP helyi vezetője állt - míg az azt megelőző cirka negyven napban azért dolgozott, hogy taktikai szavazással egybegyúrja őket és bízza rájuk Magyarország kormányzását.
(a képek forrása: Facebook és www.radio7.hu)