Ha nincs ellenfél, belelövünk a saját lábunkba. Talán ezt gondolhatta Fördős Attila (Fidesz-KDNP) váci polgármester, aki az index híre szerint csütörtökön jól leteremtette a Madách Imre Gimnázium igazgatóját és helyettesét, mivel ők nem kívántak diákokat delegálni a március 15-i budapesti ünnepségsorozatra. Nem igazán értem a mozgatórugót, hiszen a kérést eredetileg jegyző Klebelsberg Intézményfenntartó Központ is azt nyilatkozta: nem kötelezően előírt megjelenésről van szó. Ennek okán kénytelen vagyok úgy vélni, ez politikai harakiri Fördős részéről, aki nyilván úgy látja: ha már ennyire béna az ellenzék, adok nekik egy kis előnyt, miközben a hatalmam is megmutatom. Azonban ez hiba.
Fördős Attila bizonyára átaludta a legutóbbi veszprémi, valamint az azt megelőző újpesti időközi országgyűlési képviselőválasztást is, nem figyelte saját pártja népszerűségvesztését, ráadásul elfelejtette, hogy április 12-én újabb voksolás is lesz Tapolcán. Máskülönben ép ésszel nehezen fogható fel, hogy egy ilyen helyzetben vajon miért fitogtatja erejét és hívat be két olyan tanárt, akiknek nem is az önkormányzat a munkáltatója. Egy gyakorló politikusnak lehetne olyan taktikai felkészültsége, hogy akad szituáció, amikor nem érdemes szólni. Ha nincs, akkor pedig olvasson újságot és nézzen hírműsorokat. Rögtön látná, hogy a saját városában működő gimnáziumon kívül még 263 iskola hányt fittyet a KLIK invitálására, ami egyébként egy demokráciában akár természetesnek is mondható - még akkor is, ha sok tanulónak előnyére válna egy kis történelmi tájékozódás.
( A kép forrása: nava.hu)
A demokrácia ugyanis nem az, amikor mindenki azt mond amit akar, hanem az, amikor senki nem mondja azt, amit nem akar.
Amennyiben a váci Madách Imre Gimnázium tantestülete úgy dönt, hogy nem kívánja elküldeni a diákjait, akkor megteheti. Fördős Attila elfelejti, hogy valóban volt olyan rendszer, amikor ez elképzelhetetlen volt, s hiába polgármester, azt már nem hozhatja vissza, a kisdobos- és az úttörőmozgalomnak leáldozott, hasonlóan a május 1-i felvonulásokhoz. A politikai realitáshoz pedig hozzátartozik (manapság is), hogy amit kötelezővé akarnak tenni, azt nem fogják szeretni, megszerettetni pedig hatalmi szóval nem lehet. A váci polgármester ezzel a lépéssel sokak ellenszenvét vívta ki, emellett saját pártja helyzetét is rontja pont akkor, amikor sok ügyben kényszerül magyarázkodásra.
Az emberek szemében egyébként sem népszerű az a vezető, aki választott tisztségét oktalan nyomásgyakorlásra és kioktatásra használja fel. Még abban az esetben sem, ha igaza van. Ez az ügy pedig rendkívül kínos sok szereplő számára, hiszen a KLIK sem jön ki belőle jól, sem azok, akik a CÖF nevében - azóta talán kiderült - hamisnak bizonyuló, helyesírási hibákkal teli, kormánypárti állásfoglalást tettek közzé. Lehet arról vitatkozni, hogy a KLIK kért vagy követelt, ki írta a tiltakozó és támogató leveleket, az azonban nem vitatható, hogy Fördős lépése amatőr és semmit meg nem oldó lépés volt.
Egy felesleges erődemonstráció senkinek sem használ, de mindenkinek árt. Ilyen lépést pedig politikus nem tesz, még akkor sem, ha azt hiszi, hogy nincsenek korlátai és ellenfelei. Mert valóban nemigen vannak, de ilyen helyzetekben tud megmutatkozni leginkább a méltóság és a nagyság.