Ha valaki azt gondolja, hogy a Budapesten több mint 266 ezer aláírást összegyűjtő Momentum Mozgalom aratott nagyot, az téved. A szinte a semmiből jött szervezet valóban briliáns módon kivitelezett szignógyűjtése leginkább arra világít rá, hogy Magyarországon nem létezik ellenzék. Legalábbis pártszinten nem. S úgy is csak papíron.
Miközben Fekete-Győr András elnök bőven a limit felett adott le íveket, s ezzel tulajdonképpen eldőlt, hogy a 2024-es olimpiáról népszavazás lesz, addig az ellenzék csupán piócaként volt képes rátapadni egy csecsemőkorban lévő mozgalomra. Igaz, hogy segítették a gyűjtést, de ez édeskevés ahhoz, hogy eséllyel szoríthassák meg a kormánykoalíciót jövőre. Újfent bebizonyosodott, hogy maguktól nem tudnak életképes kezdeményezéseket végigvinni, kitalálni pedig pláne nem. A szocialista Szanyi Tibor esete pedig kitűnően bizonyítja, hogy miként akar egy politikus a civilekre vetülő napsütésben tökéletesen érdemtelenül sütkérezni. Ezt akkor közölték is vele, gyakorlatilag elküldték inkább dolgozni...
Fekete-Győr András az aláírt ívekkel 2017. február 17-én
(a fotó forrása: Index)
Az ellenzéki pártok egy dolgot mindig elfelejtenek. A Momentum hívei és úgy általában a civiltársadalom gondolkodói a kormányt éppen úgy rühellik, mint az ellenzéki pártokat. Ideológiától függetlenül tartják őket balfék, impotens, rosszabb esetben korrupt bandának, akik saját magukat sem tudják képviselni, nemhogy őket.
A mostani aláírásgyűjtésen összeszedett negyedmilliót meghaladó szignó rendkívüli siker, hiszen az utóbbi időben erre nem volt példa. Bármilyen referendum-ötlet merült fel, az már csírájában elpusztult. Nemigen van kétségem afelől, hogy a népszavazáson – ha lesz – akkor az olimpia is simán elbukik majd. A Fidesz minden bizonnyal nem fogja ezt annyiban hagyni, s megkeresi a lehető legkisebb politikai veszteséget okozó megoldást – ezek egyikére már Tarlós István főpolgármester is célzott, a pályázat esetleges visszavonása kapcsán. A kormánypárt az internetadó körüli botrány, valamint a vasárnapi zárva tartási ügy óta tudja, hogy az ellenzékkel nem kell számolnia, de az alulról jövő próbálkozásokkal igen. A gondolkodó ember ugyanis mindig veszélyes a hatalomra nézve.
A kérdés az, hogy a Momentum mostani sikeres mennyire lesz tartós. Tudja-e más ügyekben is ilyen módon tematizálni a közvéleményt, vagy elsüllyed a párttengerben. A vezetők már elmondták, hogy párttá alakulnak. Ez rendkívül veszélyes – noha értelemszerűen bekövetkező – lépés, hiszen pontosan azt fegyvert fogják elveszíteni, ami az aláírásgyűjtéskor a leghatékonyabb volt a kezükben.
Ez pedig a hitelesség és az elkötelezettség. A mozgalom halála ugyanis a párt. Ha a Momentum átalakul, akkor egy lesz a sok közül, s a hangja elveszik a többiek között. Holott 266.151 szavazattal már elérhető a parlamenti küszöb is. Az LMP 2014-ben szinte ugyanennyi kapott vokssal ugrotta át, pedig rá az egész országban lehetett ikszelni, míg a Momentum csak a fővárosban gyűjtött. A civilek ereje tehát kétségtelen tény.
S várhatóan ezt fogják eljátszani – vagy aprópénzre váltani. Fel van adva a lecke és nagyon magasra tették a lécet.