„Ki kell, hogy ábrándítsalak, a felkérés megtörtént és már el is fogadta!” – ezekkel a szavakkal próbálta eloszlatni a kételyeket az Apostoli Magyar Királyság által kinevezett kormány államirányító akármi egyik ispánja, Szabó Lászlóné, abban a kérdésben, hogy Czakó Borbála a kormányuk akármijük miniszterelnöke. Azóta kiderült: a neves közgazdásznak, volt londoni nagykövetnek, illetve a Hungarian Business Leaders Forum elnökének minderről a leghalványabb fogalma sem volt.
Az Apostoli Magyar Királyság néven elhíresült szervezet április 22-én alakított „kormányt”, s ezt szokásához híven nem is aprózta el. Ispánokat, bírókat, minisztereket és futárokat is kinevezett a magát kormányzónak, magyar és világ királynak tituláló Borbély József, aki egyébként a TEMPO Párt elnökeként igyekezett mandátumot szerezni több helyszínen is az országgyűlési képviselőválasztásokon. Próbálkozásai rendkívül szerény sikerekkel, nagyjából 1 százalék körüli eredményekkel zárultak. Borbély nem adta fel, elég hangzatos körülmények között a hatalmat is át akarta venni, amikor február 29-én egy fotelt tett ki a Parlament elé. Erre nagyjából öten voltak kíváncsiak, a sajtó szinte észre sem vette.
Az Apostoli Magyar Királyságban így néz ki egy hatalomátvétel
(a fotó forrása: Facebook/Chemtrail rajongói klub)
Mindez nem akadályozta meg a jelenleg „I. József Nimród Bátor Atilla” néven futó Borbélyt abban, hogy terveit tovább szövögesse és hívei fanatikus hozsannázásától kísérve forszírozza a hatalomátvételt, miközben a devizahiteleseknek is mentőöveket dobált az adósságtengerbe. Az ügy kisebb nagyobb szépséghibája, hogy ezt a királyságuk fennhatósága alatt működő, törvényes állami szerv által el nem ismert Szent Korona Bankon keresztül a képzeletbeli szentkorona pénznemben akarta teljesíteni. Az csupán finom érdekesség, hogy az általuk favorizált szentkorona-bőség ellenére mégis forint után könyörögnek több Facebook-megosztásban is. Ettől elegánsan eltekintve egyenes út vezetett a kormányalakításhoz, amire április 22-én Borbély úr elérkezettnek is látta az időt.
Az Apostoli Magyar Királyság államirányításnak elképzelése a névsorral
(forrás: Borbély József Facebook-profilja)
Az egyik pénzkérő Facebook-megosztás
Ekkor ütött be a ménkű.
A kormánynévsort átböngészve ugyanis az értelmesebb érdeklődőknek feltűnt Czakó Borbála neve, aki miniszterelnökként volt megjelölve a sok ispán, futár és miniszter között. Az ő neve azonban nem az eddigi semmitmondó és be nem teljesült ígéretek között futott eddig. A neves közgazdász és volt nagykövet elég meredeken lógott ki az Apostoli Magyar Királyság Kormány lelkes követői közül. Életrajza, eddigi eredményei és sikerei alapján elképzelhetetlen volt, hogy a nevét adná egy ilyen bohózathoz. A cáfolatra nem is kellett sokáig várni, hiszen április 25-én a Hungarian Business Leaders Forum Facebook-oldalán megjelent a teljes elhatárolódás az Apostoli Magyar Kormánytól. Innentől kezdve már csak az a kérdés, hogy vajon akad-e, s ha igen, akkor hány olyan „kinevezett”, akit hírbe hoztak egy olyan szervezettel, amellyel lehet, hogy egyet sem ért. Aki viszont ezt az egyébként - az Alaptörvény értelmében is - égvilágon semmilyen hatalommal és jogkörrel nem járó kinevezést akármelyik pozícióra elfogadta, az innentől közszereplőnek tekinthető, hiszen magát annak „nevezte ki”.
A Czakó Borbála által elnökölt szervezet cáfolata
(forrás: Facebook/ Hungarian Business Leaders Forum oldala)
Még mielőtt az ügy kiderült volna, a hívek kitörő örömmel és még nagyobb lelkesedéssel osztogatták a hírt, nyilván nekik is feltűnt, hogy Czakó Borbála személye sokkal pozitívabb kontextusba helyezi az egész kormányt királyságot. Ennek a Facebook-on számtalan bizonyítéka van, bár a balhé kirobbanása óta igyekeznek mindezeket eltávolítani. A látható nevek egyébként valamilyen posztot (miniszter, ispán stb) kaptak a "hatalomban", a töröltek pedig magánszemélyek, ezért jutottak a "radírozás" sorsára. Mondanivalójuk azonban mégis történelmi értékű.
(forrás: Facebook)
Mindez azt jelenti, hogy a vihar korántsem ült el. Annál inkább sem, hiszen az egyik, magát ispánnak tartó hölgy a cáfolatra ezt volt képes reagálni:
Igen, valóban ugyanaz a hölgy, aki a „Ki kell, hogy ábrándítsalak, a felkérés megtörtént és már el is fogadta!” mondattal válaszolt annak az érdeklődőnek, aki kétségbe vonta az egész ügy hitelességét, s ezzel együtt Czakó Borbála miniszterelnöki legitimációját. Akkoriban még nyilván nem volt érdekes, hogy kormányuk vagy királyságuk van - ami jogos, hiszen egyikük sincs. A kérdés csak az, hogy akkor vajon a "Ki kell, hogy ábrándítsalak, a felkérés megtörtént és már el is fogadta!” ugyan kire vonatkozott? Nem beszélve arról a tényről, hogy az ugyanitt korábban megjelent írást, melynek címe a "Felállt az Apostoli Magyar Kormány" volt, még nagyon lelkesen osztogatták a hívők, s akkor még nem is volt probléma: kormány avagy királyság...? Nyilván nem, hiszen maga a kormányzó is megosztotta még április 23-án.
(forrás: Borbély József Facebook-profilja)
A történtek fényében kíváncsian várom, hogy a kormánynévsorban szereplők közül ki fog még elhatárolódni az Apostoli Magyar Kormánytól Királyságtól, vagy nevezzük akárminek. Minden esetre az ügy politikai egzotikum. Eddigi pályafutásom alatt ugyanis még egyetlen olyan esetről sem hallottam, amikor valakit úgy neveztek ki miniszterelnöknek, hogy az illető arról nem is tudott.